Víte, že...

27. dubna 2009 v 19:23 | Romisek :-)13
Postava Harryho Pottera napadla J.K.Rowling během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Protože s sebou neměla pero ani tužku, nemohla si své nápady poznamenat. Místo toho čtyřhodinovou cestu vlakem strávila vymýšlením postavy Harryho a jeho světa. Po celém světě se prodalo více než 250 milionů výtisků jejích knih, které byly přeloženy do 62 jazyků, včetně latiny a starořečtiny.

Ačkoliv J.K.Rowling trvala na obsazení rolí ve filmech o Harry Potterovi britskými herci, vyskytly se výjímky. Například Brumbála hrál irský herec Richard Harris a další Ir, Brendan Gleeson, ztvárnil roli Pošuka Moodyho. Američtí herci Rosie O'Donell a Robin Williams chtěli tak moc získat některou roli, že byli ochotni vzdát se honoráře. Dosud však nedostali žádnou nabídku. Film měl nejdřív natáčet režisér Steven Spielberg, který chtěl, aby Harryho hrál Joel Osment. Nakonec se však společnost Warner Brothers rozhodla svěřit režii Chrisu Columbusovi, který režíroval slavný film Sám doma.

Jméno 'Voldemort' bylo převzato z francouzského 'vol de mort', což znamená 'utéci smrti'.

Vymyšlené slovo mudla (v originále Muggle) bylo 13. března 2003 zařazeno do online Oxfordského slovníku angličtina a nyní je můžete najít i v posledním knižním vydaní.

Herečce Shirley Henderson, která hrála Ufňukanou Uršulu, ducha čtrnáctileté dívky zabité baziliškem, bylo krátce po dokončení čtvrtého příběhu už čtyřicet let.

Režisér filmu Harry Potter a Vězeň z Azkabanu Alfonso Cuaron ve filmu několikrát vystupoval: jako kouzelník v Děravém kotli a na portrétu na stěnách ve škole. Jeho dcera Tess Bu Cuaron hraje dítě vedle Buclaté dámy na portrétu u vstupu do společenské místnosti Harryho koleje. Chris Columbus ve filmech, které režíroval, také obsadil svou dceru. Eleanor Columbus hrála Susan Bones a jeho další děti si také zahrály menší role.

Když se chtěl Alfonso Cuaron dozvědět něco o svých hlavních představitelích, požádal je, aby napsali krátkou esej o svých povahách. Daniel Radcliffe napsal jednu stránku, Emma Watson mu předala jedenácti stránkovou práci a Rupert Grint mu nedonesl vůbec nic.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.